O účincích hyperbarické komory s Lukášem Křenkem

Hyperbarická komora a její výhody .

Pokud si zadáte do vyhledávače hyperbarická komora, vyjede vám celý seznam informací a článků. K čemu vlastně tato komora slouží a kdy se rozhodnout ji navštívit? To se můžete dočíst na našich stránkách. My jsme se ale rozhodli vám přinést také reakce a zkušenosti jednoho z našich klientů.

Bývalý profesionální atlet, reprezentant v kategoriích běhu do 1500 metrů, Lukáš Křenek do našeho resortu jezdí pravidelně, mimo jiné také podstoupil terapii desíti vstupů v hyperbarické komoře. Sešli jsme se a popovídali si o jeho zkušenostech s touto medicínskou procedurou, která je pro širokou veřejnost zatím spíše velkou neznámou.

Default sample caption text

Lukáši, byla vaše první zkušenost s hyperbarickou komorou u nás v resortu?

Vůbec ne, já jsem předtím chodil v Praze. Tam jsem na to narazil u slávistickém fotbalovém stadionu, kde mají 15 komor. Fotbalisté mají tak možnost chodit a prostřednictvím této komory 

regenerovat po zápasech nebo trénincích. Díky známosti majitele jsem se tam dostal a mohl podstoupit pár procedur. Začal jsem vnímat změny, zejména ve sportu. Jsem už sice ve sportovním důchodě, ale stále sportuji každý den, takže posuny jsem cítil právě v té mé každodenní rutině.

V době, kdy jsem vázaný sem na Beskydy, jsem chtěl v kůře pokračovat a hledal jsem možnosti tady po okolí. Našel jsem komory v Ostravě, v Brně a pak na mě vyskočila zmínka právě o vás, Kapka resortu. Takže jsem jako jeden z prvních tady podstoupil kůru 10 procedur.

Default sample caption text

Co bylo důvodem k vyhledání a podstoupení této procedury?

Věk člověk nezastaví a to je zdrcující. Říká se, že je to jenom  číslo, ale tak není. Stárneme, a to je prostě fakt. Takže člověk už hledá různé alternativy, jak si kondici a vitalitu udržet. V dnešní době je jich na trhu obrovské množství. Spoustu jsem také vyzkoušel, k některým jsem skeptický, hledal jsem tedy něco inovativního. Vedle toho jsem se naučil chodit pravidelně do sauny 3 krát až 5 krát za týden, podle ročního období. A ta tělu a celkové kondici také hodně pomáhá. Nicméně hyperbarická komora mě posunula psychicky i fyzicky ze všeho nejvíce. Fyzický posun mám podložený také celkovými sportovními testy, které jsem podstoupil na začátku a na konci tohoto období.

Default sample caption text

Kromě zjevných výsledku zlepšení fyzické stránky, kde jste vy sám tento posun nejvíce pocítil?

To je jednoduché, já miluju běžky. Takže v zimě chodím velmi často ráno běžkovat, se svými 105 kilogramy jedu velmi intenzivních cca 30 km. Ať si zvolím jakkoliv náročnou trasu, měřil jsem si vždy čas a tady se krásně ukazovalo, že po absolvování i jen jedné procedury se ty časy začaly zkracovat. A opakovaně je jezdím za stejnou, kratší dobu, než dřív. 

Další jsou samozřejmě ty výsledky testů, pokud se na ně podíváme globálně, jednotlivé části – krevní testy, celkové vyšetření a zátěžový test vyhodnocuje primář sportovní medicíny. A jeho závěr je, že jsem sice starší, ale výkonnostně jsem šel nahoru. Krevní testy jsou dnes naprosto v pořádku a hemoglobin mám na 100%, což je úplné maximum. 

Mimo jiné v Ostravě ve fakultní nemocnici používají hyperbarické komory k regeneraci těla po různých nervových, kardiovaskulárních onemocněních a úrazech, srdečních atakách, popáleninách, po mozkové obrně. Díky zvýšenému přísunu kyslíku dokáže tělo daleko rychleji regenerovat a tvořit nová nervová spojení. Chci tím říct, že dýchání kyslíku v podtlaku je tady už velmi dlouho a má své výsledky podložené medicínou. Je jen potřeba toto dostat do povědomí široké veřejnosti.

Default sample caption text

Dokázal byste říct i nějaká negativa, která návštěva hyperbarické komory může přinést?

Negativa vidím jen v průběhu procedury – uzavření v malém prostoru, strach z vyrovnávání podtlaku, délka procedury a také příprava a závěr – dekomprese. To znamená, že člověk nemůže vyjít okamžitě po uplynutí hodiny. Na někoho to může působit klaustrofobicky. Ale pokud se na toto všechno připravíte, vrátí se vám to v podobě neuvěřitelné energie při výkonech a nejen tam. Suma Sumárum vidím převahu obrovských benefitů, ze kterých je člověk schopen čerpat opravdu po dlouhou dobu.

Default sample caption text

Chystáte se podstoupit další kůru?

Samozřejmě, že člověk už by chtěl potom pokračovat stále, protože ví, že ten benefit je tam velký. Bezprostředně po ukončení kůry vás musí ale specialista přibrzdit, protože kyslík je plyn a vy zvyšujete riziko otravy. Nicméně, u mě už opět nastal čas a těším se na další návštěvy. 

 

 

Děkujeme panu Křenkovi za jeho čas a poskytnutí informací a vlastních zkušeností pro náš blog. Budeme se těšit na další shledání.

Více informací o hyperbarické komoře si můžete přečíst zde.

newsletter .

Mějte přehled o každé kapce. Přihlaste se k newsletteru a dozvíte se jako první o všech plánovaných akcích, událostech, akčních nabídkách a slevách.