Svatomartinské husí hody

Svatomartinské hody na Kapce .

Svatomartinské hody jsou tradičním českým svátkem, slaveným 11. listopadu. Tato slavnost má dlouhou historii a spojuje se s vinnou révou, dobrým jídlem, a tradičním pokrmem – svatomartinskou husou.

Tento listopadový zvyk má své kořeny ve středověku a je spojen s Martinem z Tours, světcem známým pro skromnost a dobročinnost a je zároveň ochráncem vína. Legendární příběh o sv. Martinovi, který se údajně skryl mezi husami, dal impuls k tradičnímu jídlu – svatomartinské huse. Husa symbolizuje hojnost a bohatství, zatímco víno oslavuje úrodu a radost z nového vína.

Zvyky a tradice .

Svatomartinské hody jsou spojeny s různými zvyklostmi. „Martinská jízda“ je tradiční průvod na koních nebo v kočárech, kdy lidé nabízejí Svatomartinské víno a zpívají písně. Děti dostávají sladkosti a dárky. Další   je „Víno pro vodu,“ kdy se svátostně věnujete e voda a žehná vínu.

Svatomartinská husa .

Spojitost svatého Martina a hus najdeme hned ve dvou legendách. Podle první se stala husa tradiční svatomartinskou pochoutkou za trest, protože svým kejháním rušila bohoslužbu sv. Martina.

Podle druhé se sv. Martin před svou volbou biskupem schoval do husince k husám a ty ho svým kejháním prozradily. Ať už to bylo jakkoliv, málokdof si dnes dokáže představit svatomartinský stůl vbez této oblíbené pochoutky.

Tradičně se připravuje se pomalu pečená s kořením, jablky a bramborovou lokší a  ičasto se přelévá Svatomartinským vínem. Tato specialita je symbolem chuti, bohatství, a tradičního z spojení s historií a kulturou Svatomartinských hodů. Je také způsobem, jak oslavit hojnost úrody a sdílet radost z této významné události.

Husí menu .

Kachní paštika s husími foie gras a hruškou, croissant 190 Kč
 

Kachní kaldoun s drůbežími srdíčky 95 Kč 

Pomalu pečené husí stehno, dýňové a červené zelí, bramborová lokše a karlovarský knedlík 590 Kč 
Pečené kachní stehno s červeným zelím, bramborová lokše 310 Kč 

 
Nezapomeňte si zarezervovat Vaše místo, jelikož kapacita je omezená. 

Budeme se na Vás těšit!

 

Husí hody