Fyzioterapie pro sportovce: Vít Jonák

Kapitán vsetínských hokejistů Vít Jonák

Jednou z motivací vybudování KAPKA resortu byla snaha podpořit sportovce všeho druhu a dopřát jim zázemí. Proto jsme v rámci resortu pustili program Fyzio pro sportovce, v rámci kde podporujeme sportovce z okolí. Jedním z nich je i kapitán vsetínských hokejistů Vít Jonák.

Vít k nám začal pravidelně docházet na fyzioterapii při návratu na led po zranění kotníku. Cílem bylo zlepšit jeho fyzický stav a tím zlepšit jeho herní výkon. Útočník Valachů navštívil čtyři procedury. První představoval Footscan u Veroniky Benschové. Na Footscanu probíhá důkladná analýza zatížení chodidel, techniky chůze a řešení zranění z minulosti. Z výsledků vyšetření vzešlo doporučení, jak správně a efektivně zapojovat chodidlo v bruslích, teniskách a jak předcházet úrazům v oblasti dolních končetin.

Po vyšetření u Veroniky následovala terapie se Štěpánem Jakubcem na Redcordech. Vybavení Redcord je využíváno k léčbě bolestí či dysbalancí pohybového ústrojí. Hokej jako sport představuje pro hráče jednostranné zatížení. To je však pro organismus problém, jelikož jsou určité svalové skupiny v napětí a další zase v protažení. Je tedy velmi důležité tyto rozdílnosti srovnávat správným cvičením. A protože je hokej sport velmi kontaktní a tvrdý, přidávají se nám do toho ještě různá zranění, které pak můžou ovlivnit celou hokejovou kariéru.

Následovala kryoterapie, kdy byli aplikovány páry tekutého dusíku o velice nízké teplotě na bolestivá místa po zranění. Cílem této terapie je rychle zchladit inkriminované partie, tím dojde k rapidnímu stažení cév v místě aplikace a následně k jejich rychlému roztažení. Výsledkem je prokrvení, odplavení zánětu a urychlení hojení dané oblasti.

Sérii procedur Vít Jonák zakončil hodinovou terapií v hyperbarické komoře, kde inhaloval kyslík za zvýšeného tlaku. Hyperbarická komora, jinak využívaná k léčbě tinitu, nehojících se ran či popálenin, je oblíbená u sportovců zejména pro její schopnost dosytit organismus kyslíkem a zvýšit tak regeneraci po náročném zápasu, tréninku či připravit hráče na budoucí výkon.

Vít čas strávený u našich fyzioterapeutů využil naplno a byl tak plně připraven na zápas v následujícím dni. Velmi se z Vítka těšíme, jelikož nás baví pracovat se sportovci, kteří mají zápal pro to, co dělají. O to víc, když se jim jejich snaha a dřina vyplácí.

Držíme palce Vítu Jonákovi a i všem dalším sportovcům, kteří mají neustálou chuť na sobě pracovat.

Podrobný popis procedur/terapií .

Footscan

Měření na moderním přístroji od firmy Footscan, který snímá zatížení vašich dolních končetin skrze senzory ukryté v desce přístroje. V rámci konzultace je zahrnuta také terapie případných obtíží.  

Vyšetření ideální když:

~Máte ploché nohy 
~Trpíte na bolesti pat, kotníků 
~Máte časté úrazy nohou 
~Máte bolesti AŠ 
~Jako prevence plochonoží u dětí 
~Při vyšetření vbočených palců 
~U vyšetření spadlé klenby 
~Pokud chcete optimalizovat Váš sportovní výkon 
 

Redcord

Metoda, která je velmi účinná v terapii chronických bolestí pohybového aparátu. Při vstupním vyšetření je proveden standardizovaný Neurac test, díky kterému můžeme odhalit slabý článek ve svalových řetězcích. Neurac Test slouží jako objektivní protokol, díky kterému máme přehledně zaznamenané deficity, dysbalance a stranové rozdíly, ale také záznam o bolestech v daných cvičebních polohách.

Charakteristickými prvky metody je cvičení s vlastní vahou, využití lability lan, 3D pohybu, dávkování zátěže dle protokolu a využití vibrace.

Metoda je zaměřená na řešení bolestivých stavů a aktivace slabých článků ve svalových řetězcích.

Pomáhá při: 

~Pomáhá při bolestech dolní části zad  a krku, navrací pohyb bez bolesti
~
Léčí chronickou bolest pohybového ústrojí 
~Pomáhá při poúrazových stavech 
~Navrací původní rozsah pohybu kloubů
~Je vhodná pro optimalizaci výkonu sportovců a prevenci úrazů při sportu 
~Je schopna najít „slabý článek“ Vašeho pohybového aparátu

 

Hyperbarická komora

Oxygenoterapie prokysličí tkáně, zrychlí hojení, uleví od bolesti a zlikviduje zánět. Pomocí dýchací masky inhalujete kyslík pod tlakem zhruba dvou atmosfér. Celková délka procedury je 60 minut. 

Pomáhá při: 
~Napomáhá hojení po chirurgických zákrocích 
~Zrychluje regeneraci organizmu nejen u sportovců 
~Snižuje únavu 
~Pomáhá při léčbě nehojících se ran 
~Pomáhá u migrén, omrzlin, Alzheimerovy  choroby, Parkinsonovy choroby  a Crohnovy Choroby 
~Zrychluje léčbu bércových vředů 
~Zlepšuje krevní oběh, stimuluje imunitní systém 
~Pomáhá při léčbě post-COVID stavů 
~Zlepšuje prokrvení celého těla 

Lokální kryoterapie

Kryoterapie je terapie mrazem – terapeut aplikuje páry tekutého dusíku o teplotě až – 160 °C přímo na kůži. Dochází k intenzivnímu ochlazení ošetřovaného místa a následuje výrazné prokrvení. Lokální terapie se využívá při ošetření akutních uzavřených poranění, poúrazových stavech, bolesti kloubů nebo třeba při léčbě lokálního zánětu. 

Pomáhá při:
~
Skvělá u mírnění otoků – pooperačních či poúrazových 
~Tiší zánětlivou reakci při přetížení svalů – tenisové,  golfové lokty, skokanské koleno 
~Pomáhá při podvrtnutí kloubů 
~Zrychluje hojení popálenin a jizev 
~Zlepšuje pružnost pokožky a stimuluje  tvorbu kolagenu